Gökçen Osgb

1 of
Önceki Sonraki

İlan Detayları

  • İlan ID: 4151

  • Eklenme Tarihi: 4 Kasım 2017

  • Görüntüleme: 189

Açıklama

HAKKIMIZDA

Osgb Hakkımızda
6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin Haziran 2012 de yayımlanması ve her hangi bir erteleme olmadan 1 Ocak 2013 Tarihinde yürürlüğe girmesi ile KOBİ lerin hayatına yeni bir kavram girdi. OSGB yani Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri. Yasanın yürürlüğe girmesi ve özellikle Tehlikeli ve Çok Tehlikeli sınıfta bulunan işletmelerin çalışan sayısına bakılmamaksızın İş sağlığı ve Güvenliği yasasına dahil edilmesi ile OSGBler de birer birer kurulumuna hız verdi Neden Osgb firmaları kurulmaya başlanılıd. Bu sorunun cevabı ise elbetteki işyerlerinin iş güvenliği uzmanı , işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli bulmak sözleşme imzalamak ve bu hizmetleri ayrı ayrı alması yerine kendi bünyesinde bu personelleri çalıştıran OSGB firmaları ile anlaşma imzalayarak hemen iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının yürütülebilmesi gerekir.


OSGB Ankara firmaları bu yetkilendirme sürecinde biraz daha şanslı durumdalar çünkü OSGB yetkilendirme denetimleri direk Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı birimleri tarafından yapıldığından denetimleri daha hızlı gerçekleşmektedir.


Osgb kavramının işletmelerin hayatına girmesiyle  İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarında mutlaka çalışanlar açısından da faydalı olmuştur ve asıl olarak 30 Haziran 2013 Tarihi itibari ile Tehlikeli ve Çok Tehlikeli işletmeler yasa kapsamına gireceğinden bu tarihten itibaren çalışanların iş sağlığı ve güvenliği kurumlarda ön plana çıkmıştır.


 OSGB firmaları kuruluş ve ÇSGB tarafından yetkilendirilme sürecinde İş sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği doğrultusunda çalışmalarını tamamlar ve OSGB yetkisi alırlar.  işverenlerin 50 çalışan sınırına dayanarak yapmaktan kaçınmaya çalıştıkları İş sağlığı ve Güvenliği çalışmalarının bir zorunluluk olması ve çalışanların artık daha güvenli bir ortamda çalışmaları için yasanın yürürlüğe girmiş olması önemli bir gelişmedir.


İşletmelerin Osgb firması ile anlaşma sürecinde kendi şehirlerinde bulunan OSGB leri tercih etmeleri hem hizmet kalitesi hemde hizmet fiyatlandırması olarak daha avantajlı olarak değerlendirilmektedir. Fakat son zamanlarda ortaya çıkmış olan MOBBİNG olayları da günbe gün arttığından biz en çok bu konuda da çalışmalarımıza hız verip Türkiye´de bir ilki başlatmaya doğru gitmekteyiz. Çünkü işçi ya da personel işverenin kölesi değil, aksine o ortamın ana çarklarını oluşturan ve değer verildiğinde çok güzel verimler alınabilen elemanlarıdır. Hal böyle olunca çalışanın hakkını savunabilmesi gerekir. Bunun içinse hem işverenin hem de personelin bilinçlendirilmesi gerekir.


6331 Sayılı İş sağlığı ve Güvenliği kanunu gereği belirlenen tarih aralıklarından OSGB hizimeti almayan işletmeler ÇSGB tarafından yapılan denetimlerde çalışan başına 5000 ( Beş Bin) Türk Lirası idari para cezası ile cezalandırılırlar ve hizmetin alınmadığı her ay için bu ceza müdavimdir.

 

Sosyal Medyada Paylaş
Etiketler :

Yorumlar

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked. *

Başarı! Yorumun için teşekkürler. Yanıtınız için teşekkür ederiz.
Alanlardan birini boş bırakmış veya çok hızlı gönderiyor olabilirsiniz.